Deținătoarea trofeului Cupei României, Informatica Timișoara, a fost eliminată din faza optimilor după înfrângerea cu 6-2 pe terenul formației Imperial Wet Miercurea Ciuc. Formula de austeritate a alb-violeților a făcut ca meciul care înainte era unul echilibrat să fie acum la discreția harghitenilor.

Bogdan Covaci a deschis scorul înainte de jumătatea primei reprize. În minutul 12, fostul jucător al Timișoarei, Stefan Rakic, a majorat diferența pentru Miercurea Ciuc. Cu acest scor s-a intrat la pauză, pentru ca în repriza secundă, frații Cristiano și Robert Matei, ultimul și el fost jucător al Informaticii, să dea fiecare două goluri. La 5-0, timișorenii au marcat cele două goluri, prin Nicolae Budai și Stojan Milovac.

Informatica va juca următorul meci în 18 februarie, când se reia campionatul, la Iași.