Informatica Timișoara s-a impus fără probleme la Iași, cu 4-0, într-un meci restant. Au marcat Rakic de două ori, Savio și Deco, iar bănățenii au ajuns la 16 puncte, ce puțin pentru o zi, lideri peste Deva, care are meci joi. Problema rămâne cea financiară, iar conducerea nu prea mai speră la finanțare de la autorități în 2017.

lnformatica a dominat categoric meciul. După o primă ocazie a oaspeților, prin Despan, Savio a marcat primul gol în minutul 4. Rakic a marcat ulterior pentru 0-2, după un șut al lui Felipe respins de Pădurean. Până la pauză, Deco Nogueira a marcat reușita de 0-3 pe tabelă. În a doua reprize, Rakic a marcat la reluarea jocului pentru 0-4. Ieșenii și-au încercat norocul mai ales prin Ruxanadari, însă fără să poate marca în poarta alb-violeților.

Informatica are următorul meci acasă, derby-ul cu Autobergamo Deva, marți, de la ora 18.