Informatica Timișoara s-a impus cu 8-1 în deplasare la Gloria Buzău, după un meci în care bănățenii nu au întâmpinat probleme. După turul Ligii I de futsal, bănățenii au ajuns la 20 de puncte, la egalitate cu Autobergamo Deva și cu 2 puncte sub United Galați.

Meciul a început mai bine pentru formația din Buzău, care a deschis destul de rapid scorul, după reușita din minutul 4 a lui Ionuț Vișan. Avantajul nu a ținut-o însă prea mult, deoarece Araujo e agalat. Din minutul 11, Ovsiannikov i-a dus pe alb-violeți în avantaj, iar până la pauză, același jucător ucrainean a marcat pentru 1-3. În repriza scundă, Timișoara a mai înscris prin Bondar, Araujo, Pedrinho, Ilaș și Ovsiannikov, care a bifat ”tripla”, în timp ce gazdele nu au mai reușit să marcheze.

Informatica va juca prima etapă din retur sâmbătă de la ora 13, pe teren propriu cu Bukovina Vicov.