Naționala României de handbal masculin a cedat cu 31-21 în al doilea meci din calificările pentru Campionatul European din 2020. Partida disputată la Cluj a adus un joc mai bun al tricolorilor, care nu au avut ce face în fața reprezentativei Hexagonului, una dintre marile forțe mondiale.

Săptămâna aceasta, România a cedat cu 21-13 în Portugalia, un scor rușinos pentru handbalul românesc. De data aceasta, a fost rândul tricolorilor să marcheze 21 de goluri, după ce au condus peste 20 de minute, iar francezii nu ne-au dat gol în primele 10 minute. Singurul timișorean care a evoluat a fost Cristian Fenici, introdus după un time-out solicitat de Manuel Montoya la scorul de 7-6. Coordonaorul lui SCM poli nu a marcat niciun gol. După 9-12 la pauză, Franța a dominat categoric repriza secundă.

La lot fusese convocat și Marius Sadoveac, dar stângaciul timișorean al lui Poli s-a accidentat la partida de campionat cu Steaua. SCM Poli va juca în 3 noiembrie pe teren propriu cu CSU Suceava.