Handbaliștii de la SCM Poli au câștigat la scorul de 33-28 cu CSM Focșani, în seria de jocuri pentru stabilirea locurilor 7-8. Timișorenii au reușit să se impună deși le-au lipsit cinci jucători de bază: Dragas, Șania, Irimescu și Sadoveac accidentați, iar Păiuș, suspendat.

Focșaniul a dominat debutul de partidă, când s-a instalat la conducere, inclusiv cu trei goluri. Gazdele au revenit și au condus prima oară cu 10-9 în minutul 18. Jocul a continuat să fie echilibrat până la pauză, când s-a intrat cu 16-16, însă după 17-17, alb-violeții s-au desprins și nu au mai lăsat victoria din mână. Marjanovic și Pribanic au fost cei mai buni marcatori ai Timișoarei, cu câte 8 goluri fiecare, urmați de Orbovic, cu 5, Milosevic, cu 4, Fenici și Cîmpan, 3 goluri fiecare și Trif, 2 goluri. Rață și Miroiu au dat cele mai multe goluri pentru oaspeți, 6, respectiv 5.

SCM Poli are de jucat în Moldova în 22 mai. Dacă Focșaniul va câștiga acasă, va mai fi un meci la Timișoara în jurul datei de 29 mai.