SCM Poli a pierdut cu 31-23 la Minaur Baia Mare în ultima etapă a sezonului regulat. Un rezultat destul de rușinos pentru alb-violeți, care în repriza a dpua nu au preamai contat. Timișorenii au căzut pe 5, după ce au și condus Liga Zimbrilor, și au pierdut avantajul terenului propriu pentru play-off.

Meciul a început destul de echilibrat, dar și cu presiunea mizei resimțită de cele două formații. În minutul 8, Milos Orbovic au primit fiecare o eliminare după două minute, în urma unei altercații. Au urmat proteste vehemente ale lui Andrei Păiuș, pentru o lovitură la ochi. Spiritele s-au mai calmat și cele două formații au mers cap la cap, până în ultimele cinci minute, când Minaur s-a desprins la 12-8, grație lui Căbuț și a portarului Pop.

Replica Timișoarei s-a lăsat așteptată în repriza a doua, dar timișorenii nu au putut reveni. Milos Orbovic a fost cel mai bun marcator al Timișoarei, cu 7 goluri, urmat de Lasica și Hrimiuc, fiecare cu 3 goluri, Krsto Milosevic, Santeiu, Șania și Marjanovic, fiecare cu 2 goluri, și Fenici, cu 1 gol. Călin Căbuț a demonstrat din nou că e noul ”star” al handbalului masculin românesc după ce tânărul a marcat 10 reușite.

În play-off, bănățenii vor juca cu CSM București, cu primul joc în deplasare. Se joacă pe sistemul cea mai bună echipă din trei jocuri.