Handbaliștii de la SCM Poli s-au impus cu 26-19 în meciul cu Minaur Baia Mare jucat pe teren propriu. Alb-violeții lui Pero Milosevic au ajuns al 26 de puncte, cu un bilanț de opt victorii, două egaluri și trei înfrângeri în acest tur de campionat.

Prima repriză a fost un adevărat galop de sănătate pentru bănățeni, care nu au avut probleme, au condus tot meciul și la pauză au intrat cu 11-7. În a doua parte a jocului, Fenici a sta minute bune pe bancă accidentat, iar băimărenii au putut egala la 14-14 în minutul 42, prin fostul jucător al bănățenilor, Iulian Halcă. Fenici a revenit în teren și Poli a avut și 8 goluri avans, la 24-16, și maramureșenii nu au mai avut ce face, mai ales după un moment-cheie în care au avut două eliminări, dintre care una la bancă.

Filip Marjanovic și Krsto Milosevic au fost principalii marcatori ai timișorenilor, fiecare cu câte 6 reușite. Au mai înscris: Orbovic, 3 goluri, Flavius Cîmpan, 3 goluri, Vuk Milosevic, 2 goluri, Lasica, 2 goluri, și 1 gol pentru Ștefan, Hrimiuc, Șania și Fenici. Iulian Halcă a fost cel mai bun marcatorul al lui Minaur. Fostul jucător al Timișoarei a dat 5 goluri.

Timișorenii joacă din nou miercuri acasă, de la ora 14, cu CSU Suceava. Poli începe returul tot acasă, duminică, 10 decembrie, de la ora 16,30 cu Dunărea Călărași.