Handbaliștii de la SCM Poli au câștigat la scorul de 33-29 meciul cu CSM Focșani din penultima etapă a turlui. Cu acest rezultat, alb-violeții rămân pe locul 3 în Liga Zimbrilor, cu 25 de puncte.

În prima repriză, timișorenii au jucat foarte bine în apărare, atât pe semicerc, dar și în ceea ce-l privește pe portarul Tcaciuc. Până aproape de pauză, Poli a avut șase goluri avantaj, iar diferența s-a redus la 14-9 la pauză grație portarului Marocico și a unei relaxări a bănățenilor. În a doua repriză, deși moldoveni au jucat cu șapte jucători de cîmp și fără portar, nu au putut limita decât proporțiile scorului, ajuns la un moment dat la nouă goluri diferență.

Iată marcatorii: Fenici 7, Sadoveac 6, Milosevic 4, Șania 4, Marjanovic 4, Orbovic 3, Cîmpan 3, Irimescu 2. La Focșani: Pătru 7, Năstăsie 5, Sladic 3, Țuțu 3, Ragea 2, Moisă 2, Miroiu 2, Rață 2, Hagiu 1, Hrimiuc 1, Mocanu 1.

Luni, de la roa 15,30., Poli deschide ultima etapă a turului, pe terenul celor de la CSM București.