Timișoara Saracens a pierdut la scorul de 22-3, iar astfel, echipa lui Sosene Anesi a ratat șansa evitării sferturilor de finală. Cu acest rezultat, Baia Mare devine marea favorită la câștigarea sezonului regulat, după ce a ajuns la 44 de puncte, la 4 în urma actualului lider Steaua, care are un meci în plus.

Timișoara a avut șansa să deschidă scorul, dar Conache a ratat lovitura de pedeapsă acordată în minutul 3. Peste alte nouă minute, jucătorul oaspeților a ratat din nou, după care și  Taniela Ratu a irosit complet o încercare de dropgol. Luke Samoa a deschis scorul în minutul 19, dintr-o lovitură de pedeapsă. După ample presiuni ale ”zimbrilor” asupra timișorenilor, Michael Doneghan a dat eseu pentru Baia Mare, transformat de Samoa la 10-8. Același jucător băimărean a mai pus trei puncte pe tabelă, iar până la pauză, Conache a reușit să transforme o lovitură de pedeapsă, astfel că scorul s-a dus la 13-3.

La scurt timp după reluarea reprizei a doua, Iuri Natriashvili și Eugen Căpățînă au fost eliminați temporar, după o ciocnire. Cu jocul în 14 al ambelor formații, niciuna nu a dat eseu. Baia Mare a mai punctat din lovitură de pedeapsă pentru 16-3, grație aceluiași Luka Samoa. Maramureșenii au încercat un nou drogol, prin Taniela Ratu, dar încercarea a eșuat din nou. Baia Mare a punctat din nou în minutul 64, tot prin Luke Samoa, la 19-3. Pe final, bănățenii l-au pierdut pe Lotter Prettorius, accidentat. tot Baia Mare e punctat la 22-3, grație aceluiași Samoa

CSM Știința Baia Mare: Constantin Pristăviță, Iuri Natriashvili, Paul Rusu, Marius Dănilă, Dumani Mtya, Johannes Van Heerden, Sean Morell, Răzvan Ailenei, Bidzina Shamkharadze,  Taniela Ratu, Michael Doneghan, John Leitua,  Sione Fakaosilea, Taliauli Sikuea, Luke Samoa. Au mai intrat: Florin Bardașu, Mihai Dico, Marius Dănilă, Alexandru Țiglă.

Timișoara Saracens: Edmund Aholelei,  Eugen Căpățînă, Horațiu Pungea, Valentin Popârlan, Marian Drenceanu,James Doyle, Vasile Rus, Michael Stewart, Lotter Prettorius, Stefano Hunt,  Gabriel Conache, Brian Sefanaia, Tevita Manumua, Mădălin Lemnaru, Cătălin Fercu. Au mai intrat: Marian Gorcioaia, Samuel Mariș, Marius Simionescu, Sione Taupaki, Ionuț Mureșan, Vlăduț Popa, Marian Sabău, Vlad Zaharia.

Timișoara Saracens joacă ultimul meci din sezonul regulat sâmbătă, acasă, cu Poli Iași. Realistic vorbind, bănățenii nu pot termina decât pe locul 3.