Prima etapă a fost una accesibilă pentru Timișoara Saracens, care s-a impus cu 54-18 în meciul cu Universitatea Cluj, jucat pe Stadionul ”Dan Păltinișanu”. Ardelenii au reușit și ei să marcheze două eseuri, câte unul pe repriză, dar cele 5 puncte au rămas la gazde.

Scorul l-au deschis clujenii, dintr-o lovitură de pedeapsă. Timișorenii au marcat cinci eseuri, prin Eugen Căpățînă, Valentin Popârlan, Vlăduț Popa, Jack Umaga și Tevita Manumua, ultimul, care le-a și transformat pe toate. Înainte de pauză, Vlad Neculau a fost eliminat, iar astfel, în superioritate numerică, Universitatea a dat un eseu transformat. După 35-10 la pauză, în repriza secundă, bănățenii au dat eseuri prin Tevita Manumua, Luke Samoa și Vaovasa Hinckley. Manumua l-a transformat pe primul, iar Dănuț Jipa pe al doilea, în timp ce oaspeții au mai dat o lovitură de pedeapsă și un eseu netransformat.

Săptămâna viitoare, Timișoara va juca de la 12,30, pe terenul lui Dinamo.