Naționala Stejarilor nu a mai putut repeta surpriza plăcută din meciul cu Samoa și la partida cu Tonga, pierdută la scorul de 25-20, pe Arcul de Triumf. În lotul de 23 au fost și cinci jucători de la Timișoara Saracens.

Astfel, au fost în formula de start talonerul Andrei Rădoi, jucătorul de linia a II-a Vali Popârlan, aripa Fonovai Tangimana și fundașul Marius Simionescu, una din marile speranțe ale rugby-ului românesc. Vlaicu a marcat din două lovituri de pedeapsă pentru 6-8 la pauză. În repriza a doua, Rădoi și Johannes van Heerden au dat eseuri, dar insuficient pentru un succes. Jack Umaga a fost singura rezervă de la gruparea timișorenă.

Au fost doar două meciuri-test toamna aceasta pentru Stejari, iar internaționalii se pot întoarce la Timișoara.