Rugbyștii de la Timișoara Saracens au avut parte de un debut cu un succes clar, la scorul de 40-3 pe terenul Universității Cluj, în faza grupelor Cupei României. Un debut care a demonstrat că diferențele valorice dintre echipele din primul eșalon se vor menține mari și sezonul acesta.

În prima repriză, Timișoara a marcat patru eseuri. Primul, opera lui Luke Samoa, două ale lui Moa Maliepo și unul înscris de Vlăduț Popa. Samoa le-a transformat pe ultimele trei. La pauză a fost 26-0 pentru oaspeți, iar clujenii au marcat doar dintr-o lovitură de pedeapsă în a doua jumătate a partidei. Atunci, bănățenii au mai dat două eseuri, prin Marius Simionescu, transformat de Samoa, și Andrei Rădoi, eseu transformat de Dănuț Jipa.

Sâmbăta viitoare, Timișoara Saracens joacă tot în grupa A a Cupei, la Baia Mare.