Un rezultat care părea imposibil de anticipat, și totuși, s-a produs. Timișoara Saracens a pierdut la scorul de 27-19 deplasare de pe terenul lui U Cluj, iar astfel, șansele ca bănățeni să mai spere la primul loc la final de sezon regulat sunt cvasi-imposibile, mai ales că nu s-a luat nici bonusul defensiv.

După prima repriză, Timișoara a condus în Ardeal cu 12-6. Gazdele au punctat doar din două lovituri de pedeapsă, în timp ce bănățenii au dat două eseuri, prin Dănuț Jipa și Luke Samoa, dintre care doar unul a fost transformat Samoa. În repriza a doua, jocul slab al sarazinilor le-a permis clujenilor să marcheze trei eseuri. toate transformate. Timișoara a amia ajuns o singură dată în terenul de țintă al adversarilor, Marius Simionescu, eseu transformat de Samoa.

Timișoara Saracens va juca următorul meci în 24 octombrie, adică într-o joi la ora 12, pe ”Dan Păltinișanu”.