Rugbyștii de la Timișoara Saracens au cedat cu 16-12 în deplasare la CSM București și astfel, nu reușesc să acumuleze victorii în turul Cupei României. Bănățenii au pierdut și săptămâna trecută acasă, cu Baia Mare, și au făcut-o și la meciul la care ambele formații au avut internaționalii convocați la lot.

Bănățenii au deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă marcată de Tevita Manumua, dar gazdele au egalat prin Darren Barron. Manumua a transformat o penalitate pentru 3-6 în favoarea Timișoarei, dar CSM București a dat eseu prin Vaovasa Hinkley, transformat de același Darren Barron. Același Darren Barron a mai punctat din două lovituri de pedeapsă pentru 16-6, după care bucureștenii au rămas și în inferioritate numerică.

Alexandru Mitu a fost cel eliminat pentru o lovire cu cotul. Tevita Manumua a marcat pentru 16-9 din lovitura de pedeapsă acordată, și cu acest scor s-a intrat la pauză. În a doua jumătate, Manuma a mai punctat pentru 16-9, dintr-o penalitate. Bănățenii au avut două eseuri anulate în ultimele zece minute și astfel, se întorc învinși din Capitală.

Săptămâna viitoare, Timișoara Saracens va primi vizita Stelei.