Timișoara Saracens a pierdut pe terenul celor de la Știința Baia Mare, de unde se întoarce doar cu punctul bonus ofensiv, după înfrângerea cu 20-16. Maramureșeni au dat trei eseuri, în timp ce ”sarazinii”, doar unul.

Totuși, Timișoara a condus în prima repriză, cu 0-6, după două lovituri de pedeapsă transformate de Luke Samoa. Baia Mare în schimb a dat un eseu, prin Apostol, și a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă până la pauză, când a intrat cu 8-6 avantaj. Degeaba a dat Timișoara un eseu în a doua parte a meciului, prin Manumua, transformat de Samoa, care a mai transformat o lovitură de pedeapsă. Gazdele au dat două eseuri, dintre care al doilea transformat, și au câștigat.

Timișoara Saracens va primi săptămâna viitoare vizita celor de la Steaua, sâmbătă, cel mai probabil într-un meci programat pe ”Dan Păltinișanu”.