Timișoara Saracens a terminat la scorul de 6-6 meciul cu CSM Știința Baia Mare din grupa Cupei României. Acest egal menține 3 puncte în avantajul bănățenilor înainte de ultima etapă, când e greu de crezut că sarazinii s-ar putea împiedica.

Partida a fost una foarte echilibrată. Baia Mare a deschis scorul, prin Taniela Ratu. Timișorenii au intrat însă cu 6-3 la pauză, după două lovituri de pedeapsă transformate de Ionel Melinte, care a mai și ratat două penalități. La reluarea jocului, Baia Mare a egalat, dintr-o lovitură de pedeapsă. Cele două echipe au avut și oameni eliminați în repriza secundă, cu superioritate pentru bănățeni pe final. Melinte a ratat lovitura de pedeapsă  ce putea aduce victoria bănățenilor.

Săptămâna viitoare, naționala se reunește la un stagiu de pregătire. În 23 noiembrie, Timișoara va juca la Tomitanii Constanța, ultimul meci din faza grupelor.