După ce în campionat a pierdut aproape inexplicabil, Timișoara Saracens s-a impus cu 67-7 în Cupa României în fața celor de la Universitatea Cluj, după ce gazdele au dat 11 eseuri. În acest an, în Cupă, se joacă grupe, iar ulterior, direct finala competiției.

Deja din prima repriză, s-a văzut dominarea clară a gazdelor, care au marcat eseuri prin Marius Simionescu, Eugen Căpățînă, Horațiu Pungea, Vlăduț Popa și Ionel Melinte. Trei încercări au fost transformate de același Melinte, astfel că la pauză s-a intrat cu 31-0. În repriza secundă, Clujul a dat un eseu transformat, în timp ce bănățenii au marcat nu mai puțin de șase încercări prin  Damian Strătilă, Marius Lungu, Randall Morrison, cu două eseuri, Vlăduț Zaharia și Valentin Popârlan. Melinte a transformat două dintre ele, iar Luke Samoa, unul.

Săptămâna viitoare, Timișoara Saracens joacă tot acasă, un meci important, cu CSM Știința Baia Mare, tot în faza grupelor Cupei.