Rugbyștii de la Timișoara Saracens au obținut o victorie importantă, la scorul de 22-18 la Baia Mare. Bănățenii au rueșit să întoarcă scorul după ce au fost conduși cu 8-7 la pauză.

Primul eseu a fost marcat de Sione Fakaosilea  pentru gazde și nu a fost transformat de Taniela Ratu. Jucătorul  a pus însă 3 puncte dintr-o lovitură de pedeapsă, după ce Conache a ratat o penalitatea de care au beneficiat timișorenii. Până la pauză, Drenceanu a dat un eseu, transformat de Conache, însă la reluarea jocului, Taniela Ratu a interceptat o pasă și a marcat eseul transformat tot de el pentru 15-7.

Băimărenii au rămas fără Mtya Dumani, eliminat pentru zece minute. Timișorenii au izbutit un eseu de penalizare în acest context, dar țo gazdele au punctat din lovitura de pedeapsă executată de Jonathan Bredell. Timișoara a fost prima dată la conducere după eseul lui Vasile Rus, netransformat, dar apoi, Luke Samoa, fosutl jucător al ”zimbrilor”, a mai pus 3 puncte în contul campionilor.

Vinerea viitoare, de la 14,30. Timișoara va primi vizita celor de la CSM București.