Rugbyștii de la Timișoara Saracens au luat o opțiune importantă pentru calificarea în finala Cupei României după victoria obținută în grupe la Baia Mare, la scorul de 22-17. Bănățenii au deja două succese în această fază, din care doar prima clasată va merge în ultimul act, când se va juca cu trofeul pe masă.

În prima repriză, timișorenii au punctat doar din lovituri de pedeapsă, trei transformate de Luke Samoa. Baia Mare a dat însă un eseu transformat și a transformat și ea o penalitate, astfel că maramureșenii au intrat la pauză cu avantajul de 10-9. În repriza secundă, gazdele au punctat cu un eseu de penalizare. Samoa a mai transformat două lovituri de pedeapsă ale timișorenilor, și a transformat și singurul eseu al oaspeților, marcat de Valentin Popârlan.

Săptămâna viitoare, Timișoara Saracens va juca acasă cu Tomitanii Constanța, tot în faza grupelor Cupei României.