Timișoara Saracens a mai bifat un succes clar, la scorul de 52-14 pe terenul lui Dinamo, rezultat care le aduce bănățenilor punctul bonus ofensiv. Destinul face ca meciul să se fi jucat chiar între cele două echipe antrenate în România de sud-africanul Chester Williams. La 49 de ani, tehnicianul a decedat vineri, în urma unui atac de cord.

Prima repriză a fost una la discreția Timișoarei, care a marcat eseuri prin Lungu, Popa, Zaharia, Samoa și Vaovasa. Samoa a transformat patru dintre ele, după ce la propria încercare a ratat transformarea. Astfel, pauză s-a intrat cu 0-33. În repriza secundă, Popa și Vaovasa au marcat eseuri în contul oaspeților, unul dintre ele transformat de Samoa. Sione Taupaki de la timișoreni a fost eliminat temporar pentru un placaj înalt, iar în superioritate, Dinamo a dat eseuri prin Manole și Mitu, transformate de Bratu și Ispir pentru 45-14. Pe final, Samoa a mai dat un eseu, transformat de Jipa.

Runda viitoare, Timișoara va juca acasă cu Gloria Buzău, de la 12,30.