Voleibalistele de la CSM Lugoj vor avea cu siguranță sărbători fericite, după ce au obținut calificarea în optimile Challenge Cup. După succesul cu 3-0 acasă, bănățencele au pierdut cu 3-2 pe terenul cehoaicelor de la Dukla Liberec, dar a fost de ajuns pentru a merge mai departe.

Intrate în vacanță din campionat, lugojencele au avut o viață grea la Liberec. Primul set l-au adjudecat cu prelungiri, cu 28-26, după care au cedat următoarele seturi la 25-19, respectiv 25-22. Formația bănățeană s-a mobilizat în al patrulea set, și l-a luat cu 25-17, ceea ce a însemnat calificarea din faza șaisprezecimilor. Pentru ca meciul să se termine cu un scor ”normal” s-a jucat și setul decisiv, câștigat de gazde cu 15-12. În total, au fost 127 de minute de joc efectiv.

În optimi, CSM Lugoj va juca cu YHT Istanbul. Divizia A1 se reia în ianuarie.