Voleibalistele de la CSM Lugoj au cedat vineri cu 3-0 în fieful vicecampioanei Europei, Volei Alba Blaj. Pentru elevele lui Ugljesa Segrt urmează trei partide tari acasă în următoarele 11 zile: un prim meci cu Târgoviște, iar apoi, două partide cu Știința Bacău.

În meciul cu Blajul, ardelencele s-au impus după 65 de minute de joc, efectiv, cu 3-0, după 25-18, 25-17 și 25-14. Jucătoarea de națională Ioana Baciu a fost principala realizatoare a Blajului, cu 15 puncte, iar pentru Lugoj, cele mai multe puncte, câte 8, le-au marcat Babic și Dinic. Formația bănățeană rămâne pe locul 5 în campionat, cu 14 puncte. Pentru lugojence urmează o perioadă mai intensă, cu meciuri cu adversari mai bine clasați, în campionat și Cupa României.

Vineri, de Ziua Femeii, Lugojul va juca de la ora 17 pe teren propriu, cu CSM Târgoviște, în penultima etapă din sezonul regulat. Urmează un meci în 12 martie, marți, cu Știința Bacău, partidă amânată, contând pentru sferturile Cupei României. Va fi un singur meci eliminatoriu. Apoi, joi, în 14, cele două echipe joacă din nou, pentru meciul amânat din prima etapă a returului. Bănățencele vor încheia așa sezonul regulat, deoarece în ultima rundă, ar fi stat.