CSM Lugoj a terminat perioada meciurilor de verificare cu turneul tradițional organizat în orașul de pe Timiș. Bănățencele au bifat o victorie din trei jocuri disputate la Cupa CSM Lugoj.

La turneu au participat însă două campioane, cea a României, Volei Alba Blaj, și a Serbiei, OK Zeleznicar Lajkovac. În prima zi de turneu, lugojencele au pierdut cu 3-0 cu echipa din Lajkovac. A urmat un rezultat de 3-1 cu U NTT Data Cluj sâmbătă, și apoi, duminică, un meci pierdut cu 3-0 în fața Blajului. De altfel, formația din ”mica Romă” a câștigat toate jocurile, după ce s-a impus cu 3-0 cu Clujul și cu 3-1 cu Lajkovac. Sârboaicele au câștigat și cu clujencele, cu 3-1, și au ocupat locul doi la turneu.

Sâmbătă de la ora 18,30, începe ”balul”. CSM Lugoj primește în prima etapă a campionatului vizita celor de la FC Argeș Volei Pitești.