Voleibalistele de la CSM Lugoj au câștigat cu 3-1 în deplasare la CSU Belor Galați, în penultima rundă din sezonul regulat. Cu acest rezultat, clubul din Banat ajunge la 31 de puncte și va intra în play-off de pe locul 5, cel care garantează participarea în Cupa Challenge.

Bănățencele au jucat destul de bine în primul set pe terenul echipei antrenate de un fost antrenor din orașul de pe Timiș, Bogdan Paul. După 19-25, Galațiul a început mai bine setul al doilea. La 12-11 a fost Time-out, iar de acolo, CSM-ul a preluat conducerea și a luat setul doi cu 25-16. Setul al treilea a fost la discreția gălățencelor, care s-au impus cu 25-10. După 3-3 în al patrulea act, Lugojul nu a mai lăsat victoria din mână până a terminat setul patru cu 25-19  după 92 minute de joc efectiv și niciun punct lăsat gazdelor.

Sâmbătă, în ultima etapă din sezonul regulat, CSM Lugoj are meci acasă cu Volei Alba Blaj, de 18,30.