CSU UVT Timișoara a pierdut cu 3-0 meciul din deplasare de la Arcada Galați, ultimul din tur, ce a durat 67 de minute de joc. Finalul setului trei putea aduce o victorie a timișorenilor, dar diferența de experiență și-a spus cuvântul. Astfel, după turul Diviziei A1, bănățenii rămân cu 11 înfrângeri și un singur set câștigat.

Arcada a dominat meciul în primele două seturi, primul câștigat cu 25-18, iar apoi, cu 25-16. În al treilea set însă, Timișoara a reușit să presteze un joc mai bun. Bănățenii au condus din debutul setului și au reușit să aibă avantaj pe final cu 18-20 și 21–23 după punctele aduse de Schiesz și Dragomir, dar apoi au fost trei greșeli consecutive în atac ale lui Gemănariu, Dragomir și Moica, iar Angel Ferreira a dat blocajul câștigător de 25-23.

Săptămâna viitoare, ”studenții” încep returul cu un meci acasă cu altă nou-promovată, U Cluj.