La sfârșitul săptămânii trecute au început partidele din faza a doua a campionatelor de volei, feminin și masculin. CSM Lugoj joacă în play-off, în timp ce Universitatea Timișoara evoluează în play-out.

Ambele au înregistrat înfrângeri. CSM Lugoj a pierdut cu 3-0 pe terenul lui Dinamo, după un meci de 71 de minute efective. Primul set a fost luat de gazde cu 25-19, după care au urmat un set terminat la 25-17, respectiv 25-16. Andreea Petra a dat cele mai multe puncte pentru Lugoj, 9. Miercuri, de la 18,30, Lugojul joacă acasă cu CSM Târgoviște, în runda a doua de play-off.

Cât despre CSU UV Timișoara,a  cedat cu 3-1 pe terenul Universității Cluj, după 89 de minute de joc efectiv. Gazdele au luat primul set cu 25-21, după care Timișoara a repetat scorul în setul al doilea. Au urmat însă două seturi adjudecate de gazde, cu 25-17. Schiesz și Adrian au dat câte 11 puncte în contul Timișoarei. Sâmbătă, Timișoara va juca acasă cu Câmpia Turzii.