CSM Lugoj a cedat la scorul de 3-0 în ultimul meci din tur, jucat pe terenul puternicei echipei Volei Alba Blaj. Bănățencele au pus probleme gazdelor în setul al doilea, dar meciul s-a terminat, totuși, în 63 de minute de joc efectiv.

Blăjencele au condus ostilitățile în primul set, terminat la scorul de 25-18. În al doilea set, lugojencele au preluat relativ rapid conducere și au dat semne că pot lua măcar un set în ”mica Romă”. Ninkovic a egalat la 21, dintr-un serviciu as, iar gazdele au preluat conducerea, pentru 25-23 în al doilea set. În ultimul set, timișencele nu au mai avut ”baterii”, și au pierdut cu 25-11. Cu acest rezultat, la final de tur, CSM Lugoj termină turul din A1 cu 15 puncte, pe locul 6.

Nu e însă ultimul meci din 2019 al echipei. Voleibalistele joacă marți de la ora României 19, pe terenul echipei Dukla Liberec, în șaisprezecimile Cupei Challenge. În tur, la Lugoj a fost 3-0 pentru gazde.