CSM Lugoj are o lună ianuarie foarte bună, în care doar meciul de Cupa Challenge a reprezentat o problemă. Voleibalistele antrenate de Ugljesa Segrt au câștigat al patrulea joc consecutiv în campionat în 2020, la scorul de 3-0 cu Rapid București.

În tur, lugojencele au ”călcat strâmb” în jocul cu rapidistele și au avut grijă ca acest lucru să nu se mai repete. Nu a fost un meci ușor, drept dovadă că primul set a fost adjudecat de gazde cu 27-25. A urmat un set secund luat cu 25-20, pentru ca al treilea set să fie mai accesibil, terminat cu 25-15. În total, au fost 69 de minute de joc efectiv, într-o atmosferă frumoasă la Lugoj. Sârboaicele Ignjic și Kocic au dat cele mai multe puncte ale gazdelor, 14, respectiv 13.

Lugojul rămâne în continuare liniștită pe locul 5 în campionat. Următorul meci va fi la Voluntari, alt joc accesibil pentru trupa bănățeană.