E clar, CSU UVT Timișoara nu se poate adapta la rigorile primei ligi de volei masculin. În penultima etapă din tur, timișorenii au pierdut din nou cu 3-0 acasă, de data aceasta cu Știința Explorări Baia Mare, și rămân cu 0 puncte și un singur set câștigat.

Maramureșenii au avut o misiune ușoară în primele seturi, pierdute cu 25-13, respectiv 25-16. În setul al treilea a fost u pic mai greu, dat tot au câștigat cu 25-19. Au fost 68 de minute de joc efectiv, iar singurul aspect pozitiv e evoluția universalului Traian Gemănariu, care a marcat 18 puncte pentru gazde și se menține în topul marcatorilor din prima ligă.

Etapa viitoare, ultima din tur, bănățenii merg la Arcada Galați, unde vor avea un meci dificil.