Voleibalistele de la CSM Lugoj au pășit cu dreptul în jocurile oficiale din 2020, cu un succes cu 3-0 obținut pe terenul formației din Pitești. Cu excepția setului doi, formația bănățeană a condus ostilitățile tot meciul.

Lugojencele au intrat bine din primul set, pe care l-au controlat în totalitate. Piteștiul s-a apropiat doar la 7-8, dar setul a fost adjudecat de oaspete cu 25-19. Începutul setului secund a fost problematic pentru formația din Banat, care a făcut greșeli destul de multe. Argeșul și-a croit astfel un avantaj considerabil, dar CSM-ul a egalat la 20, prin Balintoni și a luat și setul doi cu 25-22. Setul al treilea s-a finalizat cu 25-15, după un meci cu 74 de minute de joc efectiv.

Săptămâna viitoare, lugojencele au o nouă șansă de a puncta, deoarece miercuri joacă acasă de la a 15, cu CS Medgidia, într-un joc televizat.