Universitatea Timișoara a terminat turul de campionat cu un meci pierdut la scorul de 3-0 pe terenul celor de la Unirea Dej, partidă dominată clar de ardeleni. De altfel, jocul a durat 55 de minute efective.

Timișoara nu s-a aflat la conducere niciodată. Primele două seturi s-au terminat la scorul de 25-16, iar ultimul set a fost tranșat și mai ușor. A fost nevoie de doar 25-8 și toată lumea a intrat în vacanță. Bilanțul turului, cu nouă etape, nu este tocmai grozav pentru nou-promovata universitară timișoreană. Elevii lui Sorin Schiesz au un singur succes de 3 puncte, cu echipa din Câmpia Turzii, invitată în A1. De asemenea, au mai luat un set Zalăului în prima etapă, deși nu au jucat niciun meci de verificare. Cu 3 puncte, Timișoara e pe locul 9 din zece echipe.

Campionatul se va relua la data de 11 ianuarie. CSU UVT Timișoara va juca la în deplasare la Zalău.