Voleibalistele de la CSM Lugoj s-au impus cu 3-1 în primul meci oficial al noului sezon, cu FC Argeș Volei Pitești, după 95 de minute efective de joc. Tot sâmbătă, dar în Liga 2 de fotbal, ASU Poli s-a impus cu 3-0 cu FC Argeș Pitești, la fotbal, pentru o zi neprielnică pentru munteni în Banat.

Lugojul s-a bazat pe un sextet de bază format din Balintoni, Ignjic, Petra, Kocic, Cauc, Roman și Popa – libero. După un start echilibrat, lugojencele au reușit să-și adjudece primul set la scorul de 25-16. Argeșencele au condus, ca în primul set, doar în debutul setului doi, când bănățencele s-au impus tot cu 25-16. Ca să nu fie chiar scorul din meciul de fotbal de la Timișoara, Oaspetele au jucat mai bine în setul trei, pe care au reușit să-l ia cu 25-22. Nu au putut să mai evolueze la fel de convingător în setul patru, pierdut cu 25-15, astfel că toate punctele au rămas la Lugoj.

Etapa viitoare, lugojencele au o deplasare lungă, tocmai la Medgidia.